بهترین کود در کشاورزی چیست؟- سال 1400 - 2021

بهترین کود در کشاورزی چیست؟- سال 1400 - 2021 | بروز رسانی شهریور۱۴۰۰

کود شیمیایی (قیمت99)

بهترین کود در کشاورزی چیست؟- سال 1400 - 2021 | بروز رسانی چهارشنبه, 31 شهریور 1400 ساعت 23:29:17.

 


 

 

 کود  کود هرگونه مواد طبیعی یا غیرطبیعی است که به خاک یا بافت گیاهان اضافه می‌شود تا یک یا تعداد بیشتری از مواد مغذی مورد نیاز رشد گیاه تأمین گردد. برای آنکه خاک از لحاظ مواد غذایی متعدد دچار کمبود نباشد استفاده از کود بسیار مفید خواهد بود. گونه‌های مختلفی از کود با پایه طبیعی و تولید شده به روش صنعتی وجود دارد.[۱]

کود

کود هرگونه مواد طبیعی یا غیرطبیعی است که به خاک یا بافت گیاهان اضافه می‌شود تا یک یا تعداد بیشتری از مواد مغذی مورد نیاز رشد گیاه تأمین گردد. برای آنکه خاک از لحاظ مواد غذایی متعدد دچار کمبود نباشد استفاده از کود بسیار مفید خواهد بود. گونه‌های مختلفی از کود با پایه طبیعی و تولید شده به روش صنعتی وجود دارد.[۱]
محتویات

 


شماره تماس جهت مشاوره و فروش: 09134255648


 

 

فروش فقط به صورت عمده می باشد.

 

 

 


✴️۱ مکانیزم
✴️۲ طبقه‌بندی
✴️۳ تولید


     ✔️   ۳.۱ کودهای نیتروژن
     ✔️  ۳.۲ کودهای فسفات
     ✔️  ۳.۳ کودهای پتاسیم
     ✔️   ۳.۴ کودهای ترکیبی
     ✔️   ۳.۵ کودهای طبیعی
         ✔️    ۳.۵.۱ کمپوست
         ✔️    ۳.۵.۲ کود حیوانی


✴️۴ کود شیمیایی
✴️۵ کاربرد
        ۵.۱ مایع یا جامد
        ۵.۲ کودهای آرام-آزاد شونده و کنترل شده
        ۵.۳ کودهای روبرگی
        ۵.۴ مواد شیمیایی تأثیرگذار بر جذب نیتروژن
        ۵.۵ کود دهی بیش از حد

✴️۶ آمار
✴️۷ اثرات محیط زیستی
✴️۸ منابع

  
 باشگاه صنایع ایران به عنوان تولید کننده کود های ازته و فسفاته و همچنین کودهای محلول در آب N.P.K را نیز به صورت عمده تولید و عرضه می نماید . این شرکت با بهره برداری از بهترین و مجهزترین دستگاههای تولید کود و با دارا بودن کادر مجرب تولید و مدیریت متخصص توانسته است در سطح استان مرکزی به عنوان قطب مهم تولید در آید. و همچنین مواد اولیه مورد نیاز کارخانه های تولید کننده انواع واقسام کودهای ریز مغذی مانند سولفات روی ، سولفات آهن وسولفات منگنز را نیز تولید وعرضه می نماید. ضمنا" این شرکت در سال جدید تولید کودهای آلی و معدنی را نیز با استفاده از مواد اولیه بسیار مطلوب آغاز کرده است که با توجه به شرایط محیطی وزیستی انواع مناطق ایران تولید می شود و نمایندگان مجاز شرکت در سراسر ایران با عرضه نمودن محصولات باشگاه صنایع ایران گام بزرگی در ارتقاء و ایجاد بازار مناسب فروش دارند و در نظر دارد کلیه محصولات خود را به مواد اولیه بسیار مطلوب و با کیفیت بالا تولید نماید که گامی در جهت خود کفایی کشور در تولید کودهای آلی و کشاورزی بردارد.

 

 باشگاه صنایع ایران به عنوان تولید کننده کودهای ازته و فسفاته و همچنین کودهای محلول در آب N.P.K را نیز به صورت عمده تولید و عرضه می نماید .

 


شماره تماس جهت مشاوره و فروش: 09134255648


    ✔️کود آلی (ارگانیک)     ✔️کود زیستی (بیولوژیک)     ✔️کود شیمیایی (معدنی)

✴️ با مولتی‌ویتامین گیاه و خاک بیشتر آشنا شوید؟!
انواع کودها

کود به‌طور ساده مولتی‌ویتامین و کمک غذای گیاهان است که کشاورز برای تقویت و عمل‌آوری محصولات بیشتر و همچنین تغذیه خاک از آن بهره می‌برد که بر اساس خصوصیات، منشأ و مواد تشکیل‌دهنده به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند.

   ✔️ کود آلی (ارگانیک)
   ✔️ کود زیستی (بیولوژیک)
   ✔️ کود شیمیایی (معدنی)

 
۱٫ کود آلی

کود آلی که به کود ارگانیک نیز معروف هست، دارای منشأ طبیعی و بدون کوچک‌ترین و افزودنی مصنوعی به وجود می‌آید. درواقع این دسته از کودها پایه کربنی داشته و بازمانده‌ای مواد زنده و یا درگذشته زنده بودند، هستند. بقایای گیاهان، فضولات حیوانات و یا ترکیبی از هر دو آن‌ها ازجمله کودهای ارگانیک محسوب می‌شوند.انواع کودها
موارد مصرف کود آلی

کود آلی برخلاف کود شیمیایی برای خاک مضر نبوده و استفاده بیش‌ازاندازه آن‌ها به گیاه نیز آسیبی نمی‌رساند.

کود آلی برای رشد سبزی‌ها، افزایش گل‌دهی و سرسبزی چمن‌ها به کار می‌آید. همچنین جهت تقویت دانه‌های تازه کاشته شده، گیاهان جوان و حتی بالغ مصرف آن بسیار مناسب و به‌جا است.
انواع کودها ی آلی

کود‌ آلی کیفیت‌های متفاوتی داشته و درنتیجه اثربخشی هر کدام بر روی خاک فرق دارد. در مجموع سه نوع کود آلی وجود دارد.

  ✔️  کود حیوانی
  ✔️ کود سبز
  ✔️  کمپوست

✴️انواع کودها
✔️ کود حیوانی چیست و چه مزیت‌هایی دارد؟

از گذشته‌های بسیار دور کشاورزان دریافتند درجایی ‌که فضولات حیواناتی مانند اسب، گاو، گوسفند و مرغ وجود دارد، گیاه رشد بهتر و بیشتری دارد و از آن به بعد همواره از کود حیوانی جهت رشد گیاهان استفاده‌شده است. امروزه کود انسانی نیز در بین کشاورزان جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده و به کار می‌رود.
 

کود حیوانی علاوه بر تأمین مواد موردنیاز گیاه، دارای خواص بی‌نظیری برای خاک مانند افزایش نفوذپذیری و نگهداری آب، بالا بردن PH، هوادهی و همچنین افزایش فعالیت بیولوژیکی خاک هست.

 
✴️انواع کودها
✔️ کود سبز

یکی از روش‌های قدیمی در افزایش باروری خاک، این است که قبل از کشت محصول اصلی، یک نوع دیگر گیاه را کاشته و هنگامی‌که سبز شد آن را  برداشت می‌کنند.

در حقیقت هدف از این کار استفاده از مزایای گیاه کاشته شده است وگرنه هیچ‌ محصولی از آن برداشت نمی‌گردد و فقط شرایط بهتری برای کاشت محصول اصلی و خصوصیات فیزیکی خاک مهیا می‌شود.

گیاه مورد کشت باید از ویژگی‌های رشد سریع، کمترین مقدار نیاز به آب و کود و نیز پر شاخ و برگ و پر از مواد موردنیاز خاک باشد تا سبزینه بیشتری ایجاد کند.

 
✴️کمپوستانواع کودها

کمپوست یا پوسال همان ترکیبی از پسماندهای حیوانی و گیاهی که طی فرآیندها و شرایط مختلف به وجود می‌آید. کمپوست از کهن‌ترین روش‌های بازیافت بوده که زباله‌های شهری، فاضلاب و لجن و دیگر مواد آلی تجزیه‌شده و به شکل کود در کشاورزی استفاده می‌گردند.

این نوع کود بسیار عالی در باغداری، کشاورزی، کنترل فرسایش و بهسازی خاک، ساخت‌وساز تالاب، پوشش دفن زباله استفاده فراوان داشته و آفت‌کشی طبیعی محسوب می‌گردد.

 

 
۲٫ کود زیستی

این دسته از کودها، شامل استفاده از  میکروارگانیسم‌های پر فایده برای پرورش و رشد گیاه و نیز حاصلخیزی خاک بدون ذره‌ای آلودگی و زیان برای اکوسیستم مزرعه و محیط‌زیست است.

✴️انواع کودها

بر اساس نوع میکروارگانیسم استفاده‌شده به کود زیستی باکتری، قارچی، جلبکی، اکتینومیست و میکروارگانیسم مؤثر (EM) تقسیم می‌شوند.

 
۳٫ کود شیمیایی

کود شیمیایی را باید یکی از رایج‌ترین و به‌نوعی اصلی‌ترین نوع کود در میان کشاورزان از زمان جنگ جهانی دوم به بعد دانست و دلیلش دسترسی آسان، استفاده با حجم کم اما بازده بیشتر، راحتی کار با آن و نیز قیمت پایین‌تر نسبت به سایر کودها است. کود شیمیایی، از مواد معدنی تشکیل‌شده که به‌آسانی تجزیه و جذب می‌شوند و به‌صورت صنعتی تولید و به اشکال مختلفی مانند پودر، گرانولِ، محلول و گاز عرضه می‌گردند‌.

✴️انواع کودها
✴️انواع کودها ی شیمیایی

کود شیمیایی را برحسب مواد به‌کاررفته در آن به دو گروه کلی ماکرو المنت و میکرو المنت تقسیم می‌کنند‌ و اگر کودی شامل نسبت‌های متناسب همه عناصر پرمصرف و کم‌مصرف باشد، به آن کود کامل گفته ‌می‌شود.
کودهای ماکرو المنت

کودی که از عناصر پرمصرف در گیاه یعنی ازت، فسفر، پتاس، کلسیم و منیزیم در آن با درصدهای متفاوت به کار رفت است.

 
✴️انواع کودها
✔️ کود ازت

ازت یکی از پرمصرف‌ترین عنصرهای موردنیاز گیاه که به شکل نیترات، اوره و یون آمونیوم قابل‌جذب است. در این میان اوره متداول‌ترین منبع تغذیه ازت در ایران و سایر مناطق هست. نیترات آمونیوم با ۳۳درصد ازت و سولفات آمونیوم شامل ازت و ۲۴ درصد گوگرد، از دیگر منابع برای برطرف کردن کمبود ازت گیاهان هستند.

 
✴️انواع کودها
✔️ کود پتاسیم

پتاسیم به‌طورمعمول وجود دارد و نیز از تجزیه بقایای گیاه به خاک اضافه می‌گردد، اما در خاک‌های شنی و اسیدی کمبود آن به چشم می‌خورد. برای تأمین پتاسیم بیشتر از سولفات پتاسیم استفاده می‌کنند.

 
✴️انواع کودها
✔️ کود گوگرد

در خاک‌هایی که در معرض شستشوی فراوان هستند، کمبود گوگرد زیاد وجود دارد و باید به خاک اضافه گردد. بسته به نوع PH خاک، در خاک‌های اسیدی از سولفات کلسیم یا جیپس ( شامل ۱۸ درصد گوگرد و ۲۲ درصد کلسیم) مصرف می‌شود تا خاک خاصیت قلیایی پیدا کند. همچنین از پودر گوگرد نیز برای بالا بردن PH خاک استفاده می‌گردد.

 

✴️انواع کودها
✔️ کود کلسیم و منیزیم

به‌جز در مناطق مرطوب برای تغییر PH اسیدی خاک، در بقیه نقاط کمبود کلسیم و منیزیم وجود ندارد. اگر نیازی به کلسیم به‌تنهایی باشد از کود فسفر با درصدی از کلسیم برای جبران کمبود آن در خاک، استفاده می‌گردد. همچنین برای رفع کمبود منیزیم از سولفات منیزیم و سولفات منیزیم به کار می‌رود.

 
✴️انواع کودها
✔️ کود فسفر

اسید فسفریک شکل قابل‌جذب فسفر برای گیاه است ولی به‌عنوان کود استفاده نمی‌شود. در کودهای شیمیایی فسفر با درصدی از اکسید آن وجود دارد که جهت تثبیت آن در خاک‌های قلیایی از کلسیم و در خاک‌های اسیدی از آهن و آلومینیوم به کار می‌رود. با توجه به میزان کود، روش کود دهی، نوع بافت خاک و تعداد دفعات مصرف، مقداری از کود فسفره در سال‌ اول و سال‌های بعد برای گیاه باقی می‌ماند. کود فسفره را باید قبل از کاشت و در محل ریشه گذاشت. مونو آمونیوم فسفات و مونو پتاسیم فسفات دو شکل رایج از این دسته کودهای شیمیایی هستند.

 
✴️انواع کودها
✔️ کودهای مخلوط
 

در میان عناصر ازت، فسفر و پتاسیم بیشتر موردنیاز است، بنابراین صنایع کودسازی، اقدام به تولید کود مخلوط کرده‌اند و از مقادیر محدود این عناصر که به‌صورت درصد مشخص نوشته می‌شود، در ترکیب با مواد دیگر تشکیل‌شده‌اند. گاهی درصدی از گوگرد هم در کود مخلوط به کار می‌رود.

 

 
✔️ کودهای میکرو المنت

با توجه به شرایط متفاوت خاک منطقه، گاهی در مناطق خشک کمبود آهن، روی، منگنز و مس، و در مناطق مرطوب کاهش میزان کلر، بر و مولییدن در خاک وجود دارد که عناصر کم‌مصرف در گیاه را تشکیل می‌دهند. استفاده از این مواد معدنی نیاز به‌دقت و وسواس شدید دارد، چون درصورتی‌که بیش‌ازاندازه مصرف شود، گیاه را مسموم می‌نماید.

آهن، روی، منگنز و مس حتی بیشتر از نیاز گیاه در خاک موجود است، ولی صورت قابل‌جذب گیاه نیست.

✔️برای جلوگیری از تثبیت این مواد به خاک، آن‌ها را بروی برگ به‌صورت محلول پاشیده می‌شود و یا با سم‌های مختلف مخلوط شده، در حین سم‌پاشی به گیاه استفاده می‌کنند.

سولفات کاتیون‌ها از مواد معدنی کم‌مصرف، کلروپتاسیم، بوراکس، مولیبدات سدیم، مولیبدات آمونیوم با مارک‌های متنوع ازجمله کودهای شیمیایی عناصر کم‌مصرف در بازار هستند که به کشاورزان کمک می‌نمایند.

 
✴️موارد مصرف کود شیمیایی

همان‌طور که گفته شد، کود شیمیایی در همه‌جا کاربرد فراوانی دارد و با توجه به درصد ترکیبات بالا و آزمایش‌های مختلف، نوع کود، مقدار مصرف و زمان استفاده از آن تعیین می‌شود.

مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی صدمات زیادی به محیط‌زیست، آب‌وخاک می‌زند و نیز سلامت انسان‌ها را به خطر می‌اندازد‌

محتوای بیشتر در این بخش: « انواع کود‌های شیمیایی مورد استفاده در کشاورزی چیست؟- سال 1400 - 2021

نظرات (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

Skip to main content
Accessibility help
Accessibility feedback
Google
All
Images
Videos
News
More
Tools

About 9,890,000 results (0.52 seconds)

کود - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
https://fa.wikipedia.org › wiki › کود
· Translate this page
مواد...

Skip to main content
Accessibility help
Accessibility feedback
Google
All
Images
Videos
News
More
Tools

About 9,890,000 results (0.52 seconds)

کود - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
https://fa.wikipedia.org › wiki › کود
· Translate this page
مواد معدنی کشاورزی و شیمیایی در استفاده صنعتی از کودها بسیار مهم است و حدود ۲۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد. در میان کشاورزان ایرانی تنها استفاده از کودهای نیتروژنه ...
‎کود زیستی · ‎رده:کودها · ‎رده:کودهای آلی

معرفی پرفروش ترین کود و سموم کشاورزی - صنایع آرال شیمی
https://www.aralshimi.com › the-mos...
· Translate this page
کودها برای برطرف کردن کمبود عناصر اصلی خاک در کشورمان استفاده می شود به طوری که در اراضی زراعی و باغی به مصرف میرسد. ابتدا به معرفی محبوب ترین کودهای کشاورزی ...
‎پرفروش ترین کودهای کشاورزی · ‎پرفروش ترین کودها و سموم کشاورزی

کود کشاورزی ( تعریف کود ) | کیمیا پارس شایانکار
https://shayankar.ir › ... › مقالات علمی
· Translate this page
Esfand 22, 1394 AP — کودهای شیمیایی: تاریخچه: تولید این نوع کودها، در کشاورزی و ازدیاد تولید محصولات زراعی انقلابی را به وجود آورد. طی مرور زمان تولید این کودها ...

مقایسه و بررسی انواع کود کشاورزی - سناپالیز
https://sanapaliz.com › farming › kood
· Translate this page
بیشتر کودهای شیمیایی که معمولا در کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل سه ماده مغذی گیاهی اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند. کود شیمیایی برای جایگزینی مواد ...

رابطه مصرف بهينه کود و توليد محصولات کشاورزي سالم - SID
https://www.sid.ir › ViewPaper
· Translate this page
by ملكوتي محمدجعفر — زيرا توليدکنندگان محصولات کشاورزي توجهي به مفهوم امنيت غذايي ندارند. بر اساس آخرين اطلاعات جمع آوري شده از چند استان، حدود 86.5 درصد کودهاي مصرفي در کشور به ...

انواع کود‌های شیمیایی مورد استفاده در کشاورزی - ایران اسید
http://iran-asid.ir › انواع-کود‌های-شیم...
· Translate this page
کود‌ها به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:کودهای شیمیایی، کود آلی و کود بیولوژیک. کودهای شیمیایی: تولید این نوع کود‌ها، در کشاورزی و ازدیاد تولید ...

روش جامع تشخیص و توصیه بهینه کود برای کشاورزی پایدار
https://agrilib.areeo.ac.ir › book_5196
· Translate this page
فیلتر با, عنوان, موضوع, نویسنده, همه. جستجو. دسته بندی. موضوعات. مخاطرات بخش کشاورزی 56. سیل 13 · پیشگیری از شیوع بیماری کرونا 36 · خشکسالی 1 ...

آشنایی با ۱۲ کود رایج در کشاورزی - شیمی گل
https://www.shimigol.ir › بلاگ
· Translate this page
Tir 26, 1399 AP — کودها سبب افزایش رشد و تولید محصولات کشاورزی می شوند. کودهای شیمیایی مهمترین عامل در رشد محصولات گیاهی هستند. کودهای حاوی نیتروژن، فسفر و پتاسیم ...

چرا در کشاورزی، اصرار به ارگانیک بودن کودها داریم...؟ - ایلنا
https://www.ilna.news › 1060913-چرا...
· Translate this page
Farvardin 21, 1400 AP — کودها انواع بسیار متنوعی دارند که یکی از مهم‌ترین نوع آن‌ها کود ارگانیک نام دارد. این کود بر خلاف سایر کودهای مصرفی در کشاورزی و .

انواع کودها و موارد مصرف آن‌ها در کشاورزی و پرورش گیاهان خوراکی
https://sepidkhushe.com › انواع-کودها...
· Translate this page
انواع کودها. کود به‌طور ساده مولتی‌ویتامین و کمک غذای گیاهان است که کشاورز برای تقویت و عمل‌آوری محصولات بیشتر و همچنین تغذیه خاک از آن بهره می‌برد که بر ...
Related searches
انواع کود شیمیایی pdf
انواع کود های آلی
بهترین کود شیمیایی
لیست قیمت کود شیمیایی
چهار کود چیست
کود کامل
کود چیست
انواع کود فسفر
1
2

3

4

5

6

7

8

9

10

Next
Image result for ‫کود در کشاورزی‬‎
Image result for ‫کود در کشاورزی‬‎
Image result for ‫کود در کشاورزی‬‎
More images
Fertiliser
(کود)
A fertilizer or fertiliser is any material of natural or synthetic origin that is applied to soil or to plant tissues to supply plant nutrients. Fertilizers may be distinct from liming materials or other non-nutrient soil amendments. Many sources of fertilizer exist, both natural and industrially produced. Wikipedia
Purpose

Shelf life

Phosphorus

Ingredients

People also search for
View 5+ more
Compost
Compost
Soil
Soil
Lime
Lime
Vermicompost
Vermicompost
Feedback
Tehran, Tehran Province - From your places (Home) - Use precise location - Learn more
HelpSend feedbackPrivacyTerms

ادامه مطلب
کود در کشاورزی
This comment was minimized by the moderator on the site

بهترین کود در کشاورزی چیست؟ - ALinClub.IR | باشگاه صنایع ایران، سال ۹۹

بهترین کود در کشاورزی چیست؟ - ALinClub.IR | باشگاه صنایع ایران، سال ۹۹
نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

سوالات متداول

در این بخش سوالاتی که به صورت روزانه پرسیده می شود پاسخ داده شده.


در مورد بهترین کود در کشاورزی چیست؟- سال 1400 - 2021 | بروز رسانی چهارشنبه, 31 شهریور 1400 چه می دانید؟

فروشگاه گالیا مجموعه ای از نخبگان علمی و صنعتی هست که با هدف معرفی محصولات برتر صنایع, با هدف «رونق تولید» (به طور رایگان) می باشد.


فروش ویژه و استثنایی محصولات تا پایان سال ۱۴۰۰

وارد وب سایت شوید و از آخرین پیشنهاد ویژه قیمت محصولات با خبر شوید.


ارسال سریع و آسان سفارشات به سراسر ایران

فروشگاه گالیا برترین معرف محصولات مرغوب و با تضمین کیفیت و گارانتی و حمل بار تا مقصد .


آدرس و شماره تماس شرکت

✅ دفتر مرکزی: تهران خیابان نواب، خیابان کمیل، ساختمان اقاقیا ، واحد 12


✅ ایمیل: .


 

راه اندازی شده توسط تیم ای تی باشگاه صنایع ایران:GALLIA.IR Group
No Internet Connection